پرچم ترکیه

معرفی کشور ترکیه | همه چیز درباره ترکیه

در معرفی کشور ترکیه بهتر است اول از جغرافیای این کشور شروع کنیم، ترکیه یکی از پیوندگاه‌های دو قاره آسیا و اروپا می‌باشد، بنابراین کشوری اوراسیایی است که قسمت بزرگ آناتولی (آسیای کوچک) در جنوب شرق آسیا و خاورمیانه و بخش کوچک ترکیه در منطقه بالکان واقع شده است. پایتخت این کشور آنکارا و دارای وسعت 783.562 کیلومتر مربع می‌باشد. زبان رسمی آن ترکی و واحد پول لیر ترکیه است. از شهرهای مهم کشور ترکیه استانبول، ازمیر، آدانا، ارزروم، وان، آنتالیا، قونیه، بورسا و اورفا می‌باشد که در تور ترکیه می‌توان به آنها سفر کرد.. ترکیه دارای شش همسایه آسیایی و دو همسایه اروپایی است که عبارتند از جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ایران، گرجستان، عراق، سوریه و همسایه‌های اروپایی بلغارستان و یونان می‌باشد. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از شرق با دو دریای کوچک مرمره و اژه و از جنوب شرق با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. علاوه بر این، ترکیه دارای دو تنگه بسفر و داردانل است.

نقشه ترکیه

 کشور ترکیه از شرق با گرجستان، ارمنستان، آذربایجان و ایران و از سمت غرب با بلغارستان و روسیه مرزهای مشترک دارد. مرز مشترک سوریه و عراق با این کشور از سمت جنوب دنبال می شود. اگر بخواهیم از دورتر به ترکیه نگاهی بیندازیم می توانیم بگویم در نیمکره شمالی و نقطه تلاقی دو قاره آسیا و اروپا مکان یابی شده است. مساحت کشور ترکیه چیزی در حدود ۷۸۳۵۶۲ کیلومتر مربع است و جمعیتی بالغ بر ۸۲ میلیون نفر را در خود جای داده است. ۹۹٫۸% مسلمان و ۲% باقی مانده مسیحی و یهودی هستند. مردم ترکیه به دین اسلام معتقد هستند، اما دین از سیاست جدا است و حکومت ترکیه لائیک است.

 در معرفی کشور ترکیه بهتر است بگوییم که ترکیه یکی از مهم ترین شهرهای توریستی در جهان لقب گرفته است. در فصل بهار بارندگی بسیار کم است و شب های بهاری استانبول قدری خنک و مه آلود است که زیبایی های شهر را با قطرات شبنم بر روی گل های لاله به نمایش می گذارد. فصل تابستان تقریباً در ماه های تیر و مرداد گرم ترین و کم بارش ترین روزهای سال را تجربه می کند و کسانی که تمایل دارند تفریحات آبی را تجربه کنند این فصل از سال را برای سفر به ترکیه در نظر می گیرند. پاییز اوایل مهر تا اواخر آذر آب و هوای هم سطح با شهر تهران را برای شما به تصویر می کشد و با قدم زدن در شهرهای اروپایی ترکیه می توانید حال و هوای عوض کنید. زمستان از اواخر آذر در ترکیه آغاز می شود و بارش های فراوان و مه بسیار غلیظی در این شهر همراه با سوز سرد زمستانی خود نمایی می کند.

شهرهای اروپایی ترکیه

ترکیه و خاک این کشور ۹۵ درصد در سمت آسیا و ۵ درصد آن در سمت اروپا واقع شده است. شهرهای اروپایی ترکیه Istanbul، Tekirdağ، Çorlu، İğneada هستند. در ادامه با این شهرها آشنا خواهیم شد:

  • شهر İğneada: این شهر در کنار ساحل دریای سیاه قرار دارد و جمعیتی در حدود ۱۹۶۶ نفر را در خود جای داده است. همچنین در ۵ کیلومتری جنوب رودخانه Mutludere واقع شده است که مرز مشترک با بلغارستان را تشکیل داده است.
  • شهر Çorlu: این شهر در شمال غربی ترکیه واقع شده است و زیر مجموعه استان تکیر داغ محسوب می شود. در بین مرز یونان و بلغارستان Çorlu صنعتی واقع شده است که روز به روز در حال پیشرفت است.
  • شهر Tekirdağ: استان این شهر هم نام با خودش است و یکی از شهرهای اروپایی ترکیه محسوب می شود. در این شهر کنسولگری مجارستان و بلغارستان واقع شده است و بر اساس آخرین سرشماری های سال ۲۰۱۶ تقریباً ۱۷۶۴۸۴۸ نفر جمعیت را به ثبت رسانده است.
  • شهر استانبول: این شهر یکی از بزرگترین و شلوغ ترین شهرهای ترکیه محسوب می شود و امکانات رفاهی تفریحی بسیاری در این شهر برای توریست ها قرار داده شده است.
عکس از استانبول
عکس از استانبول

دین رسمی کشور ترکیه چیست؟

مردمان کشور ترکیه اکثراً مسلمان هستند. تقریباً ۹۹٫۸% مسلمان و از این تعداد ۸۰% سنی و ۱۹٫۸% باقی مانده شیعه هستند. افرادی که دین مسیحی و یهودی دارند تنها ۰٫۲% از جمعیت این کشور را تشکیل داده اند. شیعیان در مرز ایران سکونت دارند و اکثر آن ها از ایران به ترکیه مهاجرت کرده اند. مسلمانان سنی ترکیه اکثراً حنفی هستند و عمدتاً در مرکز و غرب ترکیه ساکن شده اند. شافعی ها با جمعیتی کمتر در مناطق شرقی ترکیه مستقر شده اند که اکثراً کرد هستند. استان قارص در شمال شرقی ترکیه یکی از محله های شیعه نشین به شمار می آید که مردمان این منطقه زبان ترکی آذری دارند. در کشور ترکیه بر جدایی دین از سیاست بسیار تأکید می شود و این اتفاق با دولت و حکومت سکولار معرفی شد، اما دین رسمی مردم این کشور اسلام است. پیروان دین در این کشور مذاهب متفاوتی از قبیل حنفی، شافعی، پیروان اهل سنت، علویان و سایر ادیان را تشکیل می دهند.اقتصاد کشور ترکیه در سال 2020

اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و مدرن است و کشاورزی نقش عمده را در اقتصاد این کشور دارد. تور ترکیه ارزان از نظر گردشگری بسیار پیشرفته شده که اقتصاد آن بر گردشگری هم وابسته است.  در سالهای اخیر ترکیه مقصد بسیاری از جهانگردان اروپایی شده است که می‌توانند از جاذبه‌های گردشگری آن بهره ببرند. برخی از جاذبه‌های گردشگری که در تور ترکیه دیدن می‌کنید شامل ایاصوفیه استانبول، مسجد سلطان احمد استانبول، مینیا تورک استانبول، کاخ توپ کاپی استانبول، موزه هنرهای اسلامی استانبول، منطقه جنگلی دریای سیاه و غیره می‌باشد. 

 کشور ترکیه و بزرگترین شهر این کشور استانبول هر ساله توریست های بی شماری را به سمت خود جذب می کند. استانبول در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد و این تنگه دلیل جدایی آسیا و اروپا است و شاید برایتان جالب باشد که بدانید که استانبول تنها شهری است در دنیا که در بین دو قاره اروپا و آسیا واقع شده است. به همین خاطر جمهوری ترکیه یک ملت اوراسیایی متعارف بین اروپا و آسیا است. غنی بودن این کشور از لحاظ میراث و فرهنگی و باستانی آن را در جهان در رده برترین ها قرار داده است. فعالیت صنایع غذایی، معدنی، کشاورزی، فولاد و نفت تنها بخشی از خدمت رسانی های مردمان این کشور به شمار می آید، امیدواریم از معرفی کشور ترکیه استفاده کافی کرده باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا